Students race in Blue River

About 100 youngsters take part in annual cross-country ski races in Blue River

Raft River Elementary School Grade 2 student Michael Shook heads out on the course during cross-country ski races held in Blue River on Thursday

Raft River Elementary School Grade 2 student Michael Shook heads out on the course during cross-country ski races held in Blue River on Thursday

Times Staff

About 100 youngsters from Blue River, Vavenby, Raft River and Barriere elementary schools took part in the annual cross-country ski races in Blue River on Thursday, Feb. 19.

Results were as follows: Kindergarten Girls: 1, Sophie Collins (RR); 2, Bailey Rotzetter (RR); 3, Moira Chrystall (Vavenby).

Kindergarten Boys: 1, Connor Desjarlais (Blue River); 2, Ethan Meidl (Vavenby); 3, Owen Lamond (RR).

Grade One Girls: 1, Keeley Yurkiw (RR); 2, Kenzie Stelter (RR); 3, Lili Edgington (Blue River).

Grade 1 Boys: 1, Torin Murray (RR); 2, Evan Cooke(RR) and Isiah Leppky (RR); 3, Riley Munson (RR).

Grade 2 Girls: 1, Michaela Nesterski (Blue River); 2, Sienna Foster-Henderson (RR); 3, Lily Dulaba (RR).

Grade 2 Boys: 1, Reid Muddiman (RR); 2, Soren Arduini (RR); 3, Hunter Chrystall (Vavenby).

Grade 3 Girls: 1, Georgia Lamond (RR); 2, Korie McGill (RR); 3, Sam Jensen (RR).

Grade 3 Boys: 1, Soren Coates (RR); 2, Owen Sim (RR); 3, Jaden Phillips (RR).

Grade 4 Girls: 1, Noelle Muddiman (RR); 2, Payton Munson (RR); 3, Sage Barstow (RR).

Grade 4 Boys: 1, Charlie Guinn (Blue River); 2, Alex Belle (RR); 3, Austin Bijl (Barriere).

Grade 5 Girls: 1, Vienna Wadlegger (RR); 2, Claire Arduini (RR); 3, Julia Pringle (RR).

Grave 5 Boys: 1, Parker Collins (RR); 2, Olin Coates (RR), 3, Simon Phillips (RR).

Grade 6 Girls: 1, Brittany Wenzel (RR).

Grade 6 Boys: 1, Todd Phillips (RR); 2, Aiden Cairns (RR).

Grade 7 Girls: 1, Halle Smith (Barriere); 2, Emma Collins (RR); 3, Josee Cooperman (RR).

 

Grade 7 Boys: 1, Jayden Kjenstad (RR); 2, Ryley Griffin (RR); 3, Zion Tuscano (RR).

Below: Winners of the Grade 7 girls’ race accept their ribbons during an awards luncheon held at the Mike Wiegele Lodge in Blue River. Pictured are (l-r) Raft River’s Emma Collins, Halle Smith of Barriere), and Josee Cooperman of Raft River. Smith’s grandfather, Carman Smith, gave a talk during the luncheon about growing up in Blue River during the 1930s.

GR 7 winners