Blue River residents relax after the awards ceremony for the Andy Aufschnaiter Memorial cross-country ski races in Blue River on Wednesday, Feb. 21. Picture are (l-r) Blue River teacher Maymie Tegart, Autumn Deuling, Rome Deuling, and Mike Wiegele.

Blue River residents relax after the awards ceremony for the Andy Aufschnaiter Memorial cross-country ski races in Blue River on Wednesday, Feb. 21. Picture are (l-r) Blue River teacher Maymie Tegart, Autumn Deuling, Rome Deuling, and Mike Wiegele.

SLIDESHOW: Blue River cross-country ski races awards ceremony

A lot of proud youngsters following the races – justifiably proud

About 120 racers from Blue River Elementary, Vavenby Elementary, Raft River Elementary in Clearwater, and Barriere Elementary took part in the 2018 Andy Aufschnaiter Memorial cross-country ski races held in Blue River on Wednesday, Feb. 21.

Following the races, Mike Wiegele Heli-ski Resort served a spaghetti lunch to 220 students, parents and teachers before the awards ceremony. A slideshow of the awards ceremony appears below.

SEE MORE: Slideshow of races, part 1

SEE MORE: Slideshow of races, part 2

SEE MORE: Slideshow of races, part 3

Race Results:

The following are the results of the races. Codes mean BR = Blue River, V = Vavenby, Cw = Clearwater (Raft River), and Ba = Barriere.

Kindergarten girls/Playgroup: 1, Autumn Deuling, playschool; 2, Grayson Onslow, playschool.

Kindergarten boys: 1, Reg Fast, Cw; 2, Jackson Hedman, Cw; 3, Jules Dumoulin-Shaller, Cw.

Grade 1 girls: 1, Kelsey Rexin, V; 2, Isabell Stein, V; 3, Emilia Rotzetter, Cw.

Grade 2 girls: 1, Presley Wicks, Cw; 2, Avary Harris, Ba; 3, Sandra Tilley, Cw.

Grade 1 and 2 boys: 1, Gion Volk, Cw; 2, Jed Fast, Cw; 3, Kash Baker, Cw.

Grade 3 girls: 1, Evan Colborne, Cw; 2, Bailey Rotzetter, Cw, and Moira Chrystall, V (tie); 3, Olivea Wall, Cw.

Grade 3 boys: 1, Cole Dulaba, Cw; 2, Rome Deuling, BR; 3, Chace Smith, Cw.

Grade 4 girls: 1, Missy Kjellstrom, Ba; 2, Cadence Cisna, Cw; 3, Clara Tremblay, Ba.

Grade 4 boys: 1, Theron McLarty, Cw; 2, Torin Murray, Cw; 3, Evan Cooke, Cw.

Grade 5 girls: 1, Cleo Coates, Cw; 2, Lily Dulaba, Cw, and Michaela Nesterski, BR; 3, Sienna Foster-Henderson.

Grade 5 boys: 1, Reid Muddiman, Cw; 2, Curtis Farrow; Ba; 3, Michael Shook, Cw.

Grade 6 girls: 1, Georgia Lamond, Cw; 2, Korie McGill, Cw; 3, Joey Ressler, Cw.

Grade 6 boys: 1, Owen Sim, Cw; 2, Soren Coates; 3, Jaden Phillips, Cw.

Grade 7 girls: 1, Kylie Fischer, Cw; 2, Hailey Irvine, Cw; 3, Noelle Muddiman, Cw.

Grade 7 boys: 1, Charlie Guinn, BR; 2, Tyne MacLennan, Cw; 3, Alex Belle, Cw.



newsroom@clearwatertimes.com

Like us on Facebook and follow us on Twitter